Teorie pielęgnowania

Utrata prawa do zachowku

Off 72
Utrata prawa do zachowku
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Ważna informacja dla spadkobierców. Są sytuacje gdy zachowek, o który się staramy może nie zostać przyznany w oczekiwanej kwocie lub nie zostanie przyznany w ogóle. Zachowek to zazwyczaj 1/2 tego, co otrzymalibyśmy w sytuacji, gdybyśmy nie zostali wydziedziczeni w testamencie. W sytuacji, gdy jesteśmy osobami nie zdolnymi do podjęcia pracy otrzymujemy 2/3 tej sumy.

Obowiązek wypłaty zachowku spoczywa na spadkobiercach zmarłego oraz zapisobiorcach windykacyjnych. Zachowek następuje tylko i wyłącznie w pieniądzach.
Wysokość zachowku

Przy obliczaniu kwoty zachowku dolicza się do spadku zapis windykacyjny oraz darowiznę uczynioną przez spadkodawcę. Drobne darowizny nie są doliczane do zachowku, pomijane są także darowizny, które zostały przekazane małżonkowi przed zawarciem związku małżeńskiego.

Co istotne – do zachowku należnego zstępnemu należy doliczyć koszty wychowania i wykształcenia zstępnego, o ile koszty te przekraczają zwyczajowo przyjęte sumy w danym środowisku. Kwotę zachowku obniżają : potrącenia o kwoty darowizn, wykształcenia, wychowania. Co więcej, gdy do zachowku uprawniony jest wnuk spadkodawcy, jego zachowek pomniejszany jest o wszelkie darowizny i zapisy windykacyjne poczynione na rzecz jego rodzica.
Bez prawa do zachowku

Zachowek nie zostanie w ogóle wypłacony kiedy nastąpi przedawnienie roszczenia lub wydziedziczenie albo gdy osoba uprawniona di zachowku zostanie uznana niegodną dziedziczenia. Przeanalizujmy po kolei te trzy sytuacje.

O zachowek można ubiegać się przez okres 5 lat od otwarcia spadku, później następuje przedawnienie. A zatem spadkobierca ma pełne prawo odmówić wypłaty zachowku.

Wydziedziczenie to pominięcie w testamencie osoby uprawnionej do dziedziczenia zgodnie z ustawą. Efektem jest odebranie prawa do zachowku oraz dziedziczenia. Wydziedziczenie uznane zostaje tylko, jeśli zaszły wymienione dalej okoliczności: uporczywe postępowanie spadkobiercy wbrew woli spadkodawcy przy jednoczesnym łamaniu zasad współżycia społecznego; dokonanie umyślnego przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu spadkodawcy; uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Z kolei niegodność dziedziczenia wiąże się z wszelkimi manipulacjami przy testamencie: nakłanianie spadkodawcy to wykonania lub zaniechania konkretnych zapisów, ukrycie, podrobienie lub zniszczenie testamentu.

About the author / 

admin

Nasza sonda:

Czy w Opolu znajdują się dobre kancelarie notarialne z którymi łatwo się skontaktować?

View Results

Loading ... Loading ...

Napisz do nas:

Emailkrzysiek123(malpa)interia.pl
Tel(031) 258 90 21
MiastoZielona Góra

Nowe komentarze:

Kategorie

Inne wpisy:

  • Co tak naprawdę należy sądzić o Unii Europejskiej?

    Trudno jednoznacznie powiedzieć czy Unia Europejska to wielka szansa dla Polski, ale w końcu mapa geopolityczna świata jest najzwyczajniej nieubłagana. Kraj jak Polska musi mieć „przyjaciół”. Mieliśmy dwie możliwości: Zachód lub Rosja. Niewątpliwie Rosja to niezwykły kraj, mieszkańcy Rosji w zasadzie są w porządku i naprawdę nie myślą każdego dnia o Polakach – w negatywnym…

  • Polityka, to dziedzina mająca na celu rządzić państwem

    Polityka, jest niesamowicie znaną dziedziną, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy osoby zajmujące się polityką, w wyjątkowo obszernym zakresie oddziałują na ogólny stan społeczeństwa, standard życia i bardzo dużo innych niezwykle istotnych dla ogółu i jednostki elementów. Polityka odnosi się do wszelkich elementów społecznych, ponieważ dane społeczeństwo wybiera władze lokalny i centralne po to, żeby wybrane…