Modele pielęgnowania

Skutki prawne Konkubinatu

Off 32
Skutki prawne Konkubinatu
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Konkubinat to potocznie rzecz biorąc związek będący imitacją małżeństwa. Samo to stwierdzenie już mówi nam sporo o tym kiedy z punktu widzenia prawa rodzinnego nie ma mowy o konkubinacie m.in. Pomiędzy osobami z zawartym związkiem małżeńskim. Mimo faktu bycia prawie wierną kopia małżeństwa cywilnego, brak mu sformalizowania. To związek quasi – małżeński.

Cechy konkubinatu

Prawo rodzinne wyodrębnia trzy główne i kluczowe cechy konkubinatu to związek dwóch osób różnej płci pomiędzy którymi dochodzi do pożycia jak w małżeństwie, charakteryzujący się trwałością związku. Związki homoseksualne nie zależnie od płci nie są przez prawo rodzinne traktowane jako konkubinat. Pomiędzy dwoma osobami, jak już wyżej zauważono odrębnej płci muszą istnieć więzi duchowa, fizyczna oraz więź gospodarcza. Czyli zupełnie jak w małżeństwie sformalizowanym. Nieco inaczej niż w małżeństwie rozumie się w konkubinacie trwałość związku. Po stronie konkubentów musi zaistnieć chęć/wola utrzymania ich związku przez okres bliżej nie określony.
Prawa i obowiązki

Zgodnie z prawem konkubenci nie mają prawo do:

-noszenia wspólnego nazwiska ;

-dziedziczenia po jednym z konkubentów ;

-renty rodzinnej po zmarłym konkubencie ;

-wspólnego rozliczania się z podatku dochodowego od osób fizycznych ;

-żądania dostarczenia środków utrzymania po ustaniu konkubinatu, jeżeli jeden z konkubentów popadł w niedostatek ;

-do działania za konkubenta, który nie może z powodu przemijającej przeszkody samodzielnie dokonywać czynności prawnych ;

-do żądania, aby wynagrodzenie za pracę lub inne należności przysługujące jednemu z konkubentów, były wypłacane do rąk drugiego z konkubentów.
Wspólnota majątkowa?

Nawet jeżeli pomiędzy partnerami-konkubentami dochodzi do zawiązania stosunków majątkowych to pomimo tego faktu wykluczone jest stosowanie przepisów o wspólności ustawowej małżeńskiej. Stosunki majątkowe oparte są na istnieniu dwóch odrębnych majątków konkubentów. Rzeczy które kupują wspólnie należą do nich w częściach ułamkowych.

Możliwości prawne

Jeden konkubent na rzecz drugiego konkubenta ma prawo zastrzeżenie dożywocia. Inną możliwością jest stan gdy w wypadku śmierci jednego z konkubentów, który był najemcą lokalu, drugi konkubent może wstąpić w stosunek najmu, jeżeli stale zamieszkiwał z najemcą do chwili jego śmierci. Ponad to konkubent może zostać zwolniony od składania zeznań lub zwolniony od odpowiedzi na pytania w postępowaniu karnym przeciw drugiemu konkubentowi.

About the author / 

admin

Nasza sonda:

Czy w Opolu znajdują się dobre kancelarie notarialne z którymi łatwo się skontaktować?

View Results

Loading ... Loading ...

Napisz do nas:

Emailkrzysiek123(malpa)interia.pl
Tel(031) 258 90 21
MiastoZielona Góra

Nowe komentarze:

Kategorie

Inne wpisy:

  • Kancelaria adwokacka Zielona Góra

    Obsługa prawna w Zielonej Górze Zielona Góra jako miasto o powierzchni równej dwustu siedemdziesięciu ośmiu metrów kwadratowych mieści prawie czterdzieści kancelarii adwokackich. Wśród najlepiej opiniowanych przez internautów znajdują się cztery najpopularniejsze kancelarie reprezentowane przez znakomitych prawników, które zaraz po wpisaniu w wyszukiwarce frazy odznaczają się najwyższymi ocenami. W następnej kolejności, po tych cieszących się nienaganną…

  • Forma obecnej polityki

    Nowoczesna polityka budzi wiele kontrowersji, albowiem coraz bardziej radykalizują się nastroje cywilne. Ewidentnie w zależności od tego, kogo spytać, przeróżne wyznaczone pozostaną powody tej radykalizacji. Niekiedy winna jest metamorfoza pokoleniowa, w której nowe grupy wchodzące do życia publicznego gruntownie podważają zasadność wykorzystywanych reguł oraz ówczesny ład. Politycy dosyć słusznie są dziś oskarżani równolegle przez środki…