Modele pielęgnowania

Skutki prawne Konkubinatu

Off 26
Skutki prawne Konkubinatu
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Konkubinat to potocznie rzecz biorąc związek będący imitacją małżeństwa. Samo to stwierdzenie już mówi nam sporo o tym kiedy z punktu widzenia prawa rodzinnego nie ma mowy o konkubinacie m.in. Pomiędzy osobami z zawartym związkiem małżeńskim. Mimo faktu bycia prawie wierną kopia małżeństwa cywilnego, brak mu sformalizowania. To związek quasi – małżeński.

Cechy konkubinatu

Prawo rodzinne wyodrębnia trzy główne i kluczowe cechy konkubinatu to związek dwóch osób różnej płci pomiędzy którymi dochodzi do pożycia jak w małżeństwie, charakteryzujący się trwałością związku. Związki homoseksualne nie zależnie od płci nie są przez prawo rodzinne traktowane jako konkubinat. Pomiędzy dwoma osobami, jak już wyżej zauważono odrębnej płci muszą istnieć więzi duchowa, fizyczna oraz więź gospodarcza. Czyli zupełnie jak w małżeństwie sformalizowanym. Nieco inaczej niż w małżeństwie rozumie się w konkubinacie trwałość związku. Po stronie konkubentów musi zaistnieć chęć/wola utrzymania ich związku przez okres bliżej nie określony.
Prawa i obowiązki

Zgodnie z prawem konkubenci nie mają prawo do:

-noszenia wspólnego nazwiska ;

-dziedziczenia po jednym z konkubentów ;

-renty rodzinnej po zmarłym konkubencie ;

-wspólnego rozliczania się z podatku dochodowego od osób fizycznych ;

-żądania dostarczenia środków utrzymania po ustaniu konkubinatu, jeżeli jeden z konkubentów popadł w niedostatek ;

-do działania za konkubenta, który nie może z powodu przemijającej przeszkody samodzielnie dokonywać czynności prawnych ;

-do żądania, aby wynagrodzenie za pracę lub inne należności przysługujące jednemu z konkubentów, były wypłacane do rąk drugiego z konkubentów.
Wspólnota majątkowa?

Nawet jeżeli pomiędzy partnerami-konkubentami dochodzi do zawiązania stosunków majątkowych to pomimo tego faktu wykluczone jest stosowanie przepisów o wspólności ustawowej małżeńskiej. Stosunki majątkowe oparte są na istnieniu dwóch odrębnych majątków konkubentów. Rzeczy które kupują wspólnie należą do nich w częściach ułamkowych.

Możliwości prawne

Jeden konkubent na rzecz drugiego konkubenta ma prawo zastrzeżenie dożywocia. Inną możliwością jest stan gdy w wypadku śmierci jednego z konkubentów, który był najemcą lokalu, drugi konkubent może wstąpić w stosunek najmu, jeżeli stale zamieszkiwał z najemcą do chwili jego śmierci. Ponad to konkubent może zostać zwolniony od składania zeznań lub zwolniony od odpowiedzi na pytania w postępowaniu karnym przeciw drugiemu konkubentowi.

About the author / 

admin

Nasza sonda:

Czy w Opolu znajdują się dobre kancelarie notarialne z którymi łatwo się skontaktować?

View Results

Loading ... Loading ...

Napisz do nas:

Emailkrzysiek123(malpa)interia.pl
Tel(031) 258 90 21
MiastoZielona Góra

Nowe komentarze:

Kategorie

Inne wpisy:

  • Radca prawny Legnica

    Zalanie mieszkanie może przydarzyć się każdemu z nas, tym bardziej, gdy nieświadomie zalaliśmy komuś mieszkanie. Może się to przydarzyć każdemu, bez względu na jego wiek czy status. Problem pojawia się wówczas, gdy winowajcy zalania naszego mieszkania nie poczuwają się w najmniejszym stopniu do swojej winy i nie chcą w żaden sposób zrekompensować krzywdy jakiej doznaliśmy…

  • Odszkodowanie za wypadek w pracy

    Główny Urząd statystyczny od kilku lat alarmuje o stale zwiększającej się liczbie wypadków, do których dochodzi na terenie zakładów czy też w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. W związku z tym regularnie rośnie ilość osób ubiegających się o odszkodowanie za wypadek w pracy. Dlatego tak ważne jest, aby znać swoje prawa i zdecydowanie ubiegać się o…